Üçlü Vadi

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yöne gideceğini gösterir.
  • Bu formasyon güçlü iki siyah mum çubuğuyla başlar ve onları izleyen kısa yeşil mumla devam eder.
  • İlk iki gün görülen siyah mumlar ayıların hakimiyetini onaylarken, üçüncü gün meydana gelen beyaz mum ikinci günün altında açılıp gövde seviyesinde kapanır, böylelikle dipten dönüş formasyonu teyit edilir.
  • Siyah mumun kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası siyah mumun en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen ardından ikinci gün oluşan siyah mum satıcıların güçlü olduğunu gösterir. Üçlü vadi boğa sabah yıldızı boğayı andıran üç mum çubuklu bir formasyondur.

 Siyah bir mum çubuğu ile başlayan formasyon bu çubuğun onu takip eden uzun bir alt gölgeye sahip tipik siyah küçük gövdeyi içine almasıyla devam eder. İkinci mum çubuğunun kapanış fiyatının altında kapanır.

Üçüncü gün alıcıların baskısıyla yeşil mum oluşur önemli bir dipten dönüş sinyali oluşturan formasyondur böylelikle satıcıların baskısının azaldığı alıcıların güç kazandığı gözlemlenir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan üçlü vadi boğa piyasada trend dönüşü ifade eder. İlk iki gün satıcıların hakimiyetinde olan formasyon, Ertesi gün beklenmeyen bir şekilde yüksek seviyeden açılır, ama ayılar güçlerini sergilerler ve gün içinde yeni dip seviyelerin test edilmesine neden olurlar.

Gün, açılışına yakın bir yerden kapanarak kısa bir siyah çubuk oluşmasına neden olur. Ayıların gücü artık sorgulanmaktadır ve piyasaya kararsızlık hâkimdir.

İŞLEME GİRİŞ:

Bu formasyonun teyit edilmesi için, üçüncü gün oluşan beyaz mum çubuk kapanış fiyatından daha yukarıda kapanış fiyatıyla gelmelidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi son iki günün en düşük fiyatlarından daha düşük olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir aşağı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar yukarı gideceğine aşağı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin altında kapanır veya bu seviyenin altında ardışık dipler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

ÜÇLÜ VADİ BOĞA: 01 AĞUSTOS 16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir