Üç Yıldız

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür. Bu formasyon uzun süredir düşüş trendinde olan piyasayı işaret eder.
  • Bu formasyon pozisyonlarda ani değişikliğe yol açabilecek büyük kararsızlığa yol açar ve çok nadir rastlanan formasyondur.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Art arda gelen üç yıldız dojiden oluşur.
  • İlk gün görülen doji ayıların hakimiyetini onaylarken ikinci gün oluşan doji piyasada kararsızlığın etkisini gösterir üçüncü gün oluşan doji ile formasyon teyit alınır.
  • İkinci gün dojisinin gördüğü en dip fiyat seviyesi stoploss olarak kabul edilir.

TANIM:

Üç yıldız boğa formasyonu uzun bir düşüş trendi içine girmiş piyasalarda oluşur. Düşüş trendi sırasında ortaya çıkan mum çubukların gövde boyu gittikçe kısalmaktadır.  Art arda gelen 3 yıldız doji den oluşur. Bu formasyon çok nadir ortaya çıkar görüldüğünde ise dikkatli olunmalıdır.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

       Uzun düşüşler sonucunda ortaya çıkan üç yıldız boğa formasyon başlangıcı olarak ilk doji ortaya çıkar. Bu doji düşüş trendi içerisinde ayılar ve boğalar arasında çeşitli kararsızlıkların işaretidir. Sonraki gün ayıların baskısı ile fiyatlar aşağı doğru boşluk bırakacak şekilde düşüşle açılır. Ayılar başlangıçta kendilerine güvense de boğalarla yarışamaz.

Üçüncü gün ise boğalar sahneye çıkar, Piyasa boşluk bırakacak şekilde yukarıdan açılır burada yükseliş sinyali verilmiştir.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi üçüncü gün dojisinin kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir. Üçüncü gün dojisi düşüş trendinin bittiğinin haberini verir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi üç yıldız boğanın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir. 2.günkü doji piyasanın yönünü kaybettiğinin açık bir işaretidir.

ÜÇ YILDIZ: AYGAZ 18 MAYIS 2004

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir