Üç Beyaz Asker

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yöne gideceğini gösterir.
  • Yukarı doğru merdiven gibi yükselen, ardı ardına gelen üç beyaz mumdan oluşmaktadır.
  • İlk mum çubuğunun başlattığı formasyonda, kararlı bir yukarı hareket görülür. Diğer iki günde de daha yüksek kapanışlar görülmektedir.
  • Üçüncü mumun gördüğü en düşük fiyat seviyesi stoploss olarak kabul edilir.

TANIM:

         Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur Yukarı doğru merdiven gibi yükselen her biri diğerinden daha yüksek üç normal veya uzun boylu mumlarla tanımlanır. Her günün açılışı bir önceki kapanıştan biraz daha aşağıda olup fiyatlar giderek daha yüksek seviyelerde kapanmaktadır. Merdivene benzeyen bu formasyon düşüş trendinin sonunda gözlense de trendin yukarı döndüğüne işaret eder.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Üç Beyaz Asker piyasanın gereğinden uzun bir süre çok düşük fiyatlarda kaldığı ortamlarda oluşur. Piyasa hala aşağı gitmekte ve bir dibe yaklaşmaktadır ya da zaten diptedir. Bu ortamda ilk mum çubuğunun gösterdiği kararlı bir yukarı hareket görülür.

Yükseliş, sonraki iki günde de daha yüksek kapanışlarla devam eder. Ayılar artık açık pozisyonlarını kapatmak zorundadırlar.

İŞLEME GİRİŞ:

Bu formasyonun teyit edilmesi için üçüncü gün oluşan beyaz mum çubuk, kapanış fiyatından daha yukarıda kapanış fiyatı gelmelidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi üçüncü gün oluşan uzun gövdeli beyaz mum çubuğun gördüğü en düşük fiyatı olarak kabul edilir.

ÜÇ BEYAZ ASKER: X30YVADE 26 EKİM 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir