Ters Çekiç

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönünde gideceğini gösterir.
  • Siyah bir gövde ve onu takip eden ters çekiçten oluşur.
  • Beyaz mum siyah mumun daha aşağı seviyesinden açılır ve aşağı seviyesinde kapanır.
  • Ters çekicin sapının orta noktasının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası ters çekicin en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan formasyon, siyah bir gövde ve onu takip eden bir ters Çekiç’ten oluşur. Ters çekiç uzun bir üst gölge ve küçük bir gövde ile tanımlanır. Şekil olarak kayan yıldız ayı formasyonuna benzer, ancak kayan yıldızın aksine ters çekiç aşağı yönlü bir trendde gözlemlenir ve yukarı dönüş sinyali verir. Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan ters çekiç boğa piyasada trend dönüşü işaret eder. Bu formasyon, piyasaya satıcıların hâkim olduğu bir ortamda oluşur ve ilk gün oluşan siyah mum çubuğu satıcıların hakimiyetini destekler görünümdedir. Ters çekicin görüldüğü ikinci gün, piyasa günün en düşük seviyesinden ya da ona yakın bir seviyede açılır, fakat piyasa yön değiştirir ve hızlı bir yükseliş olur ancak alıcılar gün boyu bu yukarı hareketi sürdüremez ve fiyatlar günün en düşük düzeyinde veya ona yakın bir yerde kapanır.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi Ters Çekiç’in üst gölgesinin orta noktasıdır.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi ters çekiç boğa çubuğun gün içinde değdiği en düşük fiyat olarak kabul edilir.

TERS ÇEKİÇ: POLHO 15 MAYIS 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir