Terk Edilmiş Bebe 

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yöne gideceğini gösterir.
  • Siyah mum, aşağıda açılan doji ve beyaz mumdan oluşur.
  • İkinci gün dojisi ayıların piyasayı hala aşağıya çekmeye çalıştıklarını gösterir. 3. Günkü mum yukarıdadır, ilk ve ikinci günkü düşüşü telafi etmeye çalışır.
  • Doji kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası dojinin en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen siyah mum çubuğu satıcıların güçlü olduğunu gösterir. Önemli bir dipten dönüş sinyalidir, doji sabah yıldızı boğayla bir önemli farklılık dışında tamamen aynı özellikleri gösterir.

      İkinci gün dojisi ile, ilk ve üçüncü günler arasında, aşağı yönlü boşluk vardır. Formasyonun adı mum çubuğu grafiğinde birinci ve üçüncü günkü çubuklar tarafından terk edilmiş gibi duran dojiden kaynaklanmaktadır.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan terk edilmiş bebek boğa, piyasada trend dönüşünü işaret eder. İlk gün oluşan siyah mum satıcıların güçlü olduğunu gösterir.

Ertesi gün ise alıcılar ve satıcılar arasında çetin bir mücadele geçmesine rağmen gün sonu kapanış fiyatı, açılış fiyatı ile aynı seviyede gerçekleşir. Bununla beraber ortaya doji şeklinde mum çubuk meydana gelir. Doji piyasalarda kararsızlığı simgeler, üçüncü gün ise fiyatlar doji ile aralarında oldukça büyük boşluk bırakarak yukarıdan açılır.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi terk edilmiş bebek boğa dojisinin gördüğü en düşük fiyat seviyesidir.

TERK EDİLMİŞ BEBEK BOĞA: HALKB 21 HAZİRAN 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir