TEPEN MUMLAR

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Siyah ve beyaz mumdan oluşur.
  • Beyaz mum, siyah mumun açılış fiyatından veya daha yüksek bir seviyede açılır.
  • Beyaz mumun kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası beyaz mumun en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen siyah mum çubuğu satıcıların güçlü olduğunu gösterir.     

İkinci günün açılış fiyatı yukarı yönlü bir boşluğa (GAP) neden olacak şekilde, bir önceki günün açılış fiyatına eşit veya daha yukarı bir seviyededir.

Oluşan bu boşluk (GAP) alıcıların harekete geçmesini sağlar. Piyasa yukarı doğru giderek, beyaz bir mum çubuğu oluşturur.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan tepen mumlar, piyasada trend dönüşünü işaret eder. İlk gün oluşan siyah marubozu düşüş sinyali verir, satıcılar piyasada güçlü bir konumdayken pozisyonda olanlarda tedirginlik hakimdir.

Ertesi gün açılış fiyatı önceki gün kapanış fiyatından yüksek olur. Bu boşluk, alıcıların üstünlük kazanmasını sağlar.

Alıcıların alım iştahı ile fiyatlar gün içinde sürekli yükselir. Satıcıların paniğe kapılması ve short pozisyonlarını kapatması ile yükseliş miktarı artar.

İŞLEME GİRİŞ:

  İşleme giriş son barın kapanış fiyatıdır. Alım sinyali üçüncü gün gerçekleşmektedir. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss (zarar kes) ikinci gündeki beyaz mumum en düşük fiyat seviyesidir, bu seviyenin altında pozisyon kapatılır.

TEPEN MUMLAR BOĞA: SAHOL 09 EKİM 17

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir