Tekli Siyah Mum

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • Tekli siyah mum çubuğundan oluşur.
  • Bu formasyon barın en üstü veya üstüne en yakın bir kısımda oluşur satış baskısında olan piyasanın, en önemli göstergesidir.
  • Tekli siyah mumun gördüğü en yüksek fiyat zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, yükseliş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur. Bu formasyon bir trendin tepe seviyesinde veya bir yükseliş trendi sonunda oluşur.

Tek bir mum çubuğundan oluşan bu formasyon esas olarak yükseliş trendi sırasında ortaya çıkan, siyah açılan mumdur.     Formasyonun oluşması için barın açılış değerinin en yüksek seviye olması ve fiyatların var olan yükseliş trendine karşı yönde hareket etmesi gerekir. Bar en düşük değerlerine yakın bir kapanış yaparak mum çubuğunda ufak bir alt gölge ile son bulur, Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasa hâkim yükseliş trendi yönünde anlamlı bir boşluk bırakarak yukarı doğru açılır. Açılış fiyatından anlaşıldığı gibi ilk izlenim trendin yukarı yönde devam edeceğini gösterir.

Fakat açılıştan sonra işler değişmeye başlar ve piyasa bu noktadan sonra tam tersi yönde hareket eder.  Bu durum alıcılar arasında endişeye sebep olur ve çok sayıda pozisyonu satmalarına yol açar. Bu ise trendin yönünü aşağı çekebilir.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi son barın kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi son günün en yüksek fiyatı olarak tanımlanır.

Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

TEKLİ SİYAH MUM: HALK B. 13 EYLÜL 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir