Sabah Yıldızı

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • İlk gün görülen siyah mum, ikinci gün görülen dar gövdeli beyaz mum ve üçüncü gün meydana gelen beyaz mumdan oluşur.
  • Dar gövdeli ikinci gün mumu, ilk mum çubuğunun çok altında açılıp çok altında kapanmıştır, bu hareket piyasada kararsızlığın işaretidir. Üçüncü gün ayılara karşı hareket gösteren ve formasyonun teyit edilmesini sağlayan beyaz gövdeli mum ikinci günün çok üstünde açılıp üst seviyesinde kapanmıştır.
  • Beyaz mumun kapanış fiyatının aşılması ve beyaz mum açılışının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası beyaz mumun en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, düşüş trendinin sonunda geldiğinde oluşan formasyon, ilk gün görülen siyah mum sayesinde satıcıların güçlü olduğunu gösterir.

Siyah mumla başlayan formasyon onu takip eden ve aşağı doğru boşluk bırakan, kısa bir mum çubuğu ile devam ederek yıldız oluşturan ve son barda ilk mum çubuğunun siyah gövdesinin içine kapanan, beyaz bir mum çubuğuyla tamamlanan üç mum çubuklu bir formasyondur.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan sabah yıldızı boğa piyasada trend dönüşünü işaret eder. İlk gün satıcıların baskısı ile fiyatla oldukça düşer.    Satıcılar piyasada güçlülüğünü korurken, alıcılarda ise durum kaygılıdır, İkinci mumda fiyatlar sabah açılışı ile aşağı düşer. Gün içerisinde ise boğaların direnişi ile karşılaşırlar, buna rağmen yükseliş ayıların baskısı altında kalır ve ufak gövdeli bir mum oluşur.

Üçüncü günde, ilk gün oluşan siyah gövdeli mum çubuğunun boyuna doğru beyaz gövdeli bir mum çubuk yükselir.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi son barın kapanış fiyatıdır.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi sabah yıldız boğanın gün içinde gördüğü en düşük fiyat olarak kabul edilir.

SABAH YILDIZI: MGROS 23 MAYIS 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir