Kros Hamile Boğa

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Siyah uzun mum ve içine hapsettiği dojiden oluşur.
  • Doji, siyah mumun orta noktasında veya gövde seviyesinde açılır. Doji gövde dışına çıkamaz çıkarsa formasyondan teyit alınmaz.
  • Dojinin kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır. Zarar kes noktası siyah mumun en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan, Siyah uzun mum ve içine hapsettiği doji ortaya çıktığında oluşur. Standart hamile boğa formasyonundan çok daha önemli olan, belli başlı bir yukarı dönüş formasyonudur. Bu formasyon piyasada dibin oluştuğunu gösterir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan kros hamile boğa piyasada trend dönüşümünü işaret eder. İlk gün oluşan siyah mum düşüş sinyali verir. Satıcılar piyasada güçlü konumdayken ikinci günkü doji ile kafalar karışır.

Ertesi gün fiyatlar bir önceki günün piyasa kapanış fiyatına eşit veya daha yukarıda kapanacağını doji ile durumun değişeceğini gösterir. Bu durum ayıların baskısının azaldığını boğaların sahneye çıkmaya hazır olduğunu gösterir.

Bu formasyon Satıcıları tedirgin eder ve paniğe neden olur. Fiyatlar yukarı gittikçe açığa satış yapanlar panikle pozisyon kapatırlar. Fiyatlar yükselir, gün başında alım yapmış olanlar kar satışına girer.

İŞLEME GİRİŞ:

Bu formasyonun teyit edilmesi, siyah mum çubuğun gövde uzunluğuna göre değişmektedir. Siyah mumun gövde uzunluğu kısaysa teyit seviyesi, mumun gövde üst seviyesidir.

Siyah mumun gövdesi kısa değilse, formasyonun oluştuğu ikinci barın kapanış fiyatı ile ilk barın gövdesinin orta noktası kıyaslanarak, bunlardan yüksek olanı olarak belirlenir.

Zarar Kesme Noktası:Stoploss seviyesi, ilk ve ikinci gün oluşan mum fiyatları kıyaslanır en düşüğü olan mum baz alınır ve stoploss seviyesi belirlenir.

KROS HAMİLE BOĞA: EREĞL 12 MART 2015

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir