Kara Bulut

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • İlk gün görülen beyaz mum ve daha yukarıda açılıp gövdede biten siyah mumdan oluşan çift çubuklu formasyondur.
  • İlk gün görülen beyaz mum çubuğu yükseliş izlenimi desteklerken ertesi gün piyasanın yukarı yönde boşluk bırakarak açılması ayıların egemen olduğunu gösterir.
  • Kapanışa doğru piyasa hareketlenir, fiyatlar düşer ve sonuçta kapanış bir önceki günün kapanışından çok daha aşağıda gerçekleşir.
  • Siyah mumun gördüğü en yüksek fiyat seviyesi zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Bu iki mum çubuklu bir tepeden dönüş formasyonudur. Piyasada yükseliş trendi söz konusuyken formasyonun ilk gününde beyaz bir mum çubuğu gözlemlenir.

 İkinci gün yukarı yönde boşluk bırakarak daha yüksek bir fiyattan açılır ancak bir önceki mum çubuğunun gövdesinin orta seviyesinden daha aşağıda kapanarak güçlü siyah mum çubuğunun oluşmasını sağlar. Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Fiyatlar düşer ve sonuçta kapanış bir önceki günün kapanışından çok daha aşağıda bir seviyede gerçekleşir.

Artık kendilerine olan güvenleri sarsılmış olan boğalar alış yönünde aldıkları pozisyonları tekrar gözden geçirmeye başlarlar. Potansiyel açığa satıcılar ise artık fiyatların daha yukarıya gidemeyeceğini ve yeni açığa satış pozisyonları alma zamanının geldiğini düşünürler.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi siyah mumun kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gerekir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi siyah mumun gördüğü en yüksek fiyat seviyesi olarak belirlenir. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

KARA BULUT AYI: FROTO 13 MAYIS 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir