İnen Şahin

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • İlk gün uzun beyaz gövde ikinci gün beyaz gövdenin içine aldığı kısa beyaz mumdan oluşur.
  • İki mum çubuğunun ya gövde üstleri ya da gövde altları birbirine eşit olabilir. Ancak 2. Günün gövdesi her şekilde ilkinden daha kısa olmak zorundadır
  • İlk gün mumunun gördüğü en yüksek seviye zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Beyaz bir mum çubuğu ile onun gövdesi içinde kalan ikinci bir beyaz mum çubuğundan oluşan çift mum çubuklu bir formasyondur. Çubukların beyaz olması dışında şekil olarak hamile boğa formasyonuna benzer.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Bu formasyon piyasada uyumsuzluğun göstergesidir. Yükseliş trendi içindeki bir piyasada önce, ilk günkü uzun beyaz gövdede yoğun alımlar görürüz. Ancak ikinci gün görülen küçük gövde alıcıların güç ve coşkularının azaldığına işaret ederken, trenddeki olası bir dönüşü de ima eder.

İŞLEME GİRİŞ:

İkinci günün kapanış fiyatı ile ilk günkü beyaz gövdenin orta noktasından hangisi daha düşükse, o seviye teyit seviyesini tanımlar.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi ilk günkü beyaz mumun gördüğü en yüksek fiyat seviyesi olarak belirlenir. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

İNEN ŞAHİN: POLTK 17 MART 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir