GÜVERCİN YUVASI

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • İki siyah mumdan oluşur.
  • Çubukların siyah olması dışında şekil olarak hamile boğa formasyonunu anımsatır.
  • İlk günkü siyah mum ikinci günkü siyah mumu tamamen içine alır.
  • İkinci günkü siyah mum, ilk gün mumunun açılış fiyatının altında açılıp, kapanışının üzerinde kapanır, böylelikle düşüşün bittiği anlaşılır.
  • İkinci gün oluşan siyah mumun kapanış ve açılış fiyatlarının %50 (ortasının) fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası ilk mumun gördüğü en düşük fiyat seviyesi olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan formasyondur, İlk gün görülen siyah gövdenin onu izleyen, küçük siyah gövdeyi tamamen içine aldığı iki siyah mum çubuğundan oluşur. İlk gün görülen siyah mum satıcıların güçlü olduğunu, ikinci gün görülen mum ise satıcı hakimiyetinin düştüğünü gösterir.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan güvercin yuvası piyasada trend dönüşümü işaret eder. İlk gün görülen Siyah mumun görüldüğü gün fiyatlar aşağı çekilir.

İkinci gün ise fiyatlar, önceki günün kapanış fiyatından yukarıda açılır ve gittikçe yükselmeye devam eder, buna rağmen bu galibiyet uzun sürmez ve fiyatlar açılış fiyatından aşağıda ama bir önceki güne göre daha yukarıda kapanır. Bu sırada siyah küçük gövdeli mum oluşur. Bu formasyon ise piyasada ayıların güç kaybettiğinin habercisindir.

İŞLEME GİRİŞ:

Piyasa, düşüş trendi sonuna geldiğinde oluşan bu formasyon ikinci günün kapanış fiyatı ile ilk günkü siyah gövdenin orta noktasından hangisi daha yüksekse, o seviye olarak tanımlanır. 

Bunlardan hangisi yüksek ise, sonrasında oluşan fiyatların bu seviyeden yukarıda olması gerekir.

Yani kısaca üçüncü günün mum kapanış fiyatı yüksek olur ise formasyon teyit alınır.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi ilk günkü barın gördüğü en düşük fiyat seviyesi baz alınarak tanımlanır. Piyasanın yukarı gittiği sanılırken tam aksine piyasa daha aşağıya düşmeye başlar ve stoploss seviyesi kırılırsa pozisyon kapanır.

GÜVERCİN YUVASI: KOPOL 2 OCAK 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir