Doji Yıldızı

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • İlk gün beyaz uzun mum, ikinci gün ise yukarı boşluk bırakarak açılan siyah dojiden oluşur.
  • Piyasa yükseliş trendindeyken ve bu sırada oluşan kuvvetli bir beyaz mum çubuğu yükselişi onaylar.
  • Bir sonraki gün doji yukarı yönde boşluk bırakarak açılır ve işlemler küçük bir fiyat aralığında gerçekleşir.
  • Dojinin gördüğü en yüksek fiyat zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Bu formasyon bir yükseliş trendi sırasında ortaya çıkar ve trendin değişeceğini haber verir.  Beyaz mum çubuğu ile onu izleyen ve yukarı yönde boşluk bırakacak şekilde açılan bir dojiden oluşur.

Doji bir şemsiye şeklindeyse “yusufçuk ayı, ters şemsiye şekildeyse “mezar taşı ayı” adını alır. Bu tanımda tüm formasyonlar dojinin türünden bağımsız olarak tek bir ad altında toplanmıştır: “doji yıldız ayı”

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasa bir yükseliş trendi içindedir ve bu sırada oluşan kuvvetli bir beyaz mum çubuğu trendi teyit eder. Bir sonraki gün yukarı yönde boşluk bırakarak açılır ve işlemler küçük bir fiyat aralığında gerçekleşir. Kapanış, açılışa yakın seviyededir ve bir doji oluşur.

Yükseliş trendindeyken ve piyasa boğaların kontrolü altındayken ortaya çıkan Doji Yıldız bir değişiklik olacağının habercisidir. Doji Yıldız ayıların ve boğaların piyasa üzerindeki baskısının dengelendiğini gösterir. Yukarı yönlü enerji azalmaktadır. Koşullar artık bir boğa piyasasının devamı için uygun değildir.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi Doji’yle önceki siyah mum çubuğu arasındaki boşluğun orta noktası olarak kabul edilir. Formasyonun teyidi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gerekir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi dojinin en yüksek fiyatı olarak tanımlanır. Herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenmeden stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse stoploss tetiklenir.     

DOJİ YILDIZI: BUCIM 04 ŞUBAT 21

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir