Doji Sabah Yıldızı

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Siyah mum ardından gelen doji ve beyaz mumdan oluşur.
  • Doji siyah mumun kapanış fiyatının aşağısında, üçüncü gün mumu ise doji gövde veya üst seviyesinde açılır.
  • İkinci gün görülen açılış ve kapanış arasındaki dar fiyat aralığı aynı zamanda kararsızlığın da göstergesidir.
  • Beyaz mumun kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası dojinin gördüğü en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen siyah mum çubuğu satıcıların güçlü olduğunu gösterir. ertesi gün tipik olarak aşağı doğru boşluk bırakan bir doji takip eder ve böylece bir doji yıldızı oluşur.

 Üçüncü gün ise birinci günkü siyah gövdenin iyice içine doğru kapanan beyaz bir mum çubuğu gözlemlenir. Bu özgün bir dip ve üç mum çubuklu bir formasyondur

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan doji sabah yıldızı boğa formasyonunda ilk gün ayıların baskısı ile siyah mum çubuk oluşur. Piyasada satıcıların gücü yerindedir.

 Ertesi gün de fiyatlar aşağıya doğru boşluk bırakacak şekilde açılır. Buna rağmen satıcılar ve alıcılar arasında mücadele berabere kapanır ve bir doji oluşur.

Bu durum satıcıların güçten düştüğünü satışların karşılandığını gösterir. Üçüncü gün ise doji kapanış fiyatı veya daha üstünde fiyatlarla başlar, yükseliş devam eder ve ilk gün ortaya çıkan siyah mum çubuk gövdenin içine girecek kadar uzanır. Böylelikle satıcıların güç kaybedip alıcıların sahneye çıkmaya hazır olduğunu işaret eder.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi ikinci gün oluşan doji mum boğanın gün içinde gördüğü en düşük fiyat olarak kabul edilir.

DOJİ SABAH YILDIZI: ASELS 14 TEMMUZ 21

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir