Delen Mumlar

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Siyah ve beyaz mumdan oluşur.
  • İlk günkü siyah mum, ikinci günkü beyaz mumun gövdesinde kapanır.
  • Düşüş yönünde olan bu açılıştan sonra boğalar hareketlenir, beyaz mumun gördüğü en düşük fiyat seviyesi stoploss noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa düşüşü trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen siyah mum çubuğu satıcıların güçlü olduğunu gösterir. İki mum çubuğundan oluşan bir dipten dönüş formasyonudur.

İkinci gün, aşağı yönde boşluk bırakarak daha düşük bir değerde beyaz mum açılır ve bir önceki mum çubuğunun gövdesinin orta seviyesinden daha yukarda kapanarak güçlü bir beyaz mum çubuğunun oluşmasını sağlar.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan delen mumlar boğa. İlk gün oluşan siyah uzun gövdeye sahip mum piyasada satıcıları etkin olduğunu göstermektedir.

Siyah mumun oluştuğu gün fiyatlar epey düşmüştür. Beyaz mumun oluştuğu ertesi gün ise fiyatlar, bir önceki gün piyasa kapanış fiyatından daha aşağıya doğru boşluk bırakarak açılır. Buna rağmen gün içinde alıcılar baskın gelmeye başlar ve piyasa hızla yukarı yönelir.

İŞLEME GİRİŞ:

Bu formasyonun teyit edilebilmesi için, beyaz mum çubuk kapanış fiyatından daha yukarısında olmalıdır.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi beyaz mum çubuğun değdiği en düşük fiyat seviyesidir.  Piyasada fiyatların yukarı gitmesi beklenirken fiyatlar aşağı doğru düşmeye başlar. Oluşan yeni mum çubuklar stoploss seviyesinin altına gelir bu durumdaysa stoploss yapmak gerekir.

DELEN MUMLAR: X30YVADE 26 EKİM 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir