Değen Mumlar

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yönde gideceğini gösterir.
  • Siyah ve beyaz mumlardan oluşur.
  • İkinci gün aşağı boşluk bırakarak açılan beyaz mum siyah mumun altında açılıp, altında kapanmıştır böylelikle formasyon teyit alınır.
  • Beyaz mumun gördüğü en dip fiyat seviyesi stoploss olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ilk gün görülen siyah mum satıcıların güçlü olduğunu gösterir. İlk günün siyah mum çubuğunu, sert bir şekilde aşağıdan açılan ve önceki günün kapanışıyla aynı değerden kapanan beyaz bir mum çubuğu takip eder.

Bu formasyon Delen Mumlar Boğa Formasyonuna benzer. Ancak, ikinci gün görülen fiyat tepkimesi miktar olarak farklıdır. Delen Mumlar Boğa’da ikinci günün kapanış fiyatı ilk günün gövdesinin orta çizgisinden daha yukarı bir seviyede iken, Değen Mumlar Boğa’da her iki gün de aynı değerden kapanır. 

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan değen mumlar boğa piyasada trend dönüşümü işaret eder. İlk gün görülen siyah mum düşüşün devam edeceği sinyalini verirken, ertesi gün oluşan beyaz mum satıcıların etkisinin kırıldığını alıcıların sahneye çıkmaya hazır olduğunu gösterir.      

Ne ayılar ne boğalar gerçek bir kazanç sağlayamamış, yükseliş sayesinde düşüş trendi kırılmış olur. Oluşan beyaz mum çubuk trend dönüşümünün sinyalini vermiş önemli dip dönüş sağlamış olur.

İŞLEME GİRİŞ:

        Bu formasyonun teyit edilebilmesi için üçüncü mum çubuk fiyatının, beyaz mum çubuk kapanış fiyatının üzerinde kapanış yapması gerekir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi beyaz mum çubuğun gördüğü en düşük fiyat olarak belirlenmektedir.             Piyasada fiyatların yukarı gitmesi beklenirken fiyatlar aşağı doğru düşmeye başlar. Oluşan yeni mum çubuklar stoploss seviyesinin altına gelir bu durumda stoploss yapmak gerekir.

DEĞEN MUMLAR: X30YVADE 21 EYLÜL 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir