Değen Mumlar

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • Beyaz kısa mum ve yukarı boşluk bırakarak açılan siyah uzun mumdan oluşur.
  • Beyaz mum boğaların hâkimiyetini onaylarken ikinci gün yukarı boşluk bırakan siyah mum, formasyonu teyit eder ve pozisyon açılır.
  • Siyah mum beyaz mumun kapanış seviyesinden çok yüksekte açılıp, kapanış seviyesinde kapanır.
  • Siyah mumun gördüğü en yüksek fiyat zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

Bu formasyon piyasa yükseliş trendindeyken görülür. İlk günün beyaz mum çubuğunu sert bir şekilde yukarıdan açılan ve önceki günün kapanışıyla aynı değerden kapanan siyah bir mum çubuğu takip eder.

Bu formasyon delen mumlar ayı formasyonuna benzer. Ancak ikinci gün görülen düşüş miktarı farklıdır. Delen mumlar ayıda ikinci günün kapanış fiyatı, ilk günün gövdesinin ortasından daha aşağı bir seviyede iken, değen mumlar ayıda iki günde aynı seviyeden kapanır. Bu nedenle delen mumlar boğa daha anlamlı bir tepe dönüş formasyonudur.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Bu formasyonun ortaya çıkması boğalar ve ayıların yenişemediklerinin bir göstergesidir. Piyasa bir yükseliş trendi içindeyken trendi destekleyen güçlü bir beyaz mum oluşur.

Ertesi gün sert bir şekilde yukarıdan açılır ve bu boğaların daha da güvende hissetmelerini sağlar. Ancak ayılar atağa geçerek fiyatı aşağı iterler ve gün bir önceki günle aynı değerden kapanır.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi siyah mumun son kapanış fiyatı olarak tanımlanır.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi son günün en yüksek fiyatı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

DEĞEN MUMLAR: ASELSAN 27 KASIM 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir