Asılı Adam

ÖZET:

  • Yükseliş trendi sonunda görülür.
  • Piyasanın aşağı yönde gideceğini gösterir.
  • Kısa siyah gövde ve uzun çubuktan oluşur.
  • Bu formasyon barın en üstünde veya üstüne çok yakın bir kısmında oluşur boğaların hakimiyetinde olan formasyon satış baskısıyla karşılaşır böylelikle formasyonda düşüş görülür.
  • Asılı adamın gördüğü en yüksek fiyat zarar kes noktası olarak belirlenir.

TANIM:

 Piyasa, yükseliş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur. Bu formasyon bir trendin tepe seviyesinde veya bir yükseliş trendi sırasında oluşur.

Asılı bir adamı anımsatan bu formasyon barın en üstünde veya üstüne çok yakın bir kısmında oluşan küçük bir gövdeye ve uzun bir alt gölgeye sahip tek mum çubuklu bir formasyondur.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada alıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan Asılı adam ayı bir aşağı dönüş formasyonudur. Piyasanın tepe yaptığına veya bir direnç seviyesine işaret eder.

Uzun alt gölge seans içinde satıcıların fiyatları dahada aşağılara çektiğini gösterir. Her ne kadar gün sonunda alıcılar toparlanıp fiyatları yukarı çekmiş olsa da yükseliş sonrası böyle bir satış baskısının görünmesi ciddi bir uyarı sinyalidir.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi Asılı Adam’ın alt gölgesinin orta noktası olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi asılı adam ayının gördüğü en yüksek fiyat olarak belirlenir.

ASILI ADAM: PGSUS 02 OCAK 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir