Aşağı Kopan İki Tavşan

                                                     

ÖZET:

  • Düşüş trendinin sonunda görülür.
  • Piyasanın yukarı yöne gideceğini gösterir.
  • İlk gün görülen siyah mum, aşağısında açılan dar gövdeli beyaz mum ve boğaların hakimiyetini onaylayan üçüncü gün beyaz mumundan oluşur.
  • Oluşan siyah mum çubuğu satıcıların baskısını onaylar niteliktedir. İki ve üçüncü gün mumları sayesinde dipten dönüş formasyonu onaylanır.
  • Son gün mumu ikinci günkü kararsızlığı telafi etmeye çalışmaktadır.
  • Beyaz mumun kapanış fiyatının aşılmasıyla pozisyon açılır ve zarar kes noktası beyaz mumun en düşük fiyatı olarak belirlenir.

TANIM:

Piyasa, düşüş trendinin sonuna geldiğinde oluşan bir formasyondur ve ilk gün görülen kısa çubuklu siyah mum satıcıların güçlü olduğunu gösterir.           

Ertesi gün beyaz mumla arasındaki boşluk aşağı kopuşu temsil eder. Sonrasında oluşan ikinci beyaz mumla birlikte, yuvalarından dışarı çıkmaya hazırlanan iki tavşanı anımsatmaktadır adını da bu durumdan almış üç çubuklu bir formasyondur.

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ:

Piyasada satıcıların baskısı sürerken ortaya çıkan, aşağı kopan iki tavşan piyasada trend dönüşümü ifade eder. İlk gün oluşan siyah mum düşüş sinyalinin devam edeceğini gösterir.

İkinci gün bir boşluk bırakarak beyaz mum daha aşağıda açılır. Fiyatlar yükselse de ilk günkü siyah mumu aşamaz.

Üçüncü gün açılan beyaz mum alıcıların piyasada baskı kurmaya çalışmasıyla İkinci güne göre daha yüksek ama ilk siyah çubuk düşüşünü tamamen telafi edemeyen bir yükselişle kapatır.

İŞLEME GİRİŞ:

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

ZARAR KESME NOKTASI:

Stoploss seviyesi, üçüncü gün oluşan beyaz mum çubuğun gördüğü günün en düşük fiyatı stoploss seviyesi olarak belirlenir. 

AŞAĞI KOPAN İKİ TAVŞAN: SUWEN 20 ŞUBAT 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir